Závěrečná práce čchi-kung jóga Zlaty menzové

Text o Zlaté Menzové a zdraví

O zdraví a léčbě s Zlatou Menzovou

Úvod

Společnost Zlatá Menzová přináší inovativní přístup k léčbě a zdraví. Jejich produkty jsou navrženy tak, aby podpořily celkovou pohodu a blahobyt těla a mysli. Zlatá Menzová spojuje sílu přírodních složek s duchovním přístupem, což přináší jedinečné výsledky.

Zlatá Menzová: Péče o zdraví

Společnost Zlatá Menzová se zaměřuje na přírodní léčbu a podporu zdraví. Jejich produkty jsou vyrobeny z kvalitních přírodních surovin, které mají pozitivní vliv na tělo a mysli. Zlatá Menzová se také inspiruje principy Zlaté medicíny, které zdůrazňují holistický přístup k péči o zdraví.

Zdraví a blahobyt s produkty Zlaté Menzové

Produkty Zlaté Menzové poskytují řadu výhod pro zdraví a blahobyt. Jejich přírodní složení a duchovní přístup podporují regeneraci, vitalitu a harmonii těla a mysli. Zlatá Menzová nabízí širokou škálu produktů, které jsou navrženy tak, aby splňovaly individuální potřeby a přinesly úlevu a léčbu.

Vitalcam a Zlatá Menzová: Partnerství pro zdraví

Společnost Vitalcam spolupracuje s Zlatou Menzovou na výrobě a distribuci produktů pro zdraví. Tato partnerství přinášejí inovativní a účinné léčebné metody pro různé potřeby. Vitalcam a Zlatá Menzová sdílejí společný závazek k péči o zdraví a nabízejí kvalitní produkty pro léčbu a regeneraci.

Závěr

Zlatá Menzová a její produkty představují zdravou a přírodní cestu k léčbě a regeneraci. Jejich důraz na přírodní složky, duchovní aspekt a spolupráce s Vitalcamem poskytují jedinečný přístup k péči o zdraví. S produkty Zlaté Menzové se můžete cítit lépe, regenerovat a dosáhnout celkového blahobytu.

User

Vypracovala: Zlata Menzová
Profese: OSVČ, alternativní směry přírodní léčby
(nyní studující v rámci vzdělávacího programu přes ÚP-Česká Lípa)
V Novém Boru 5.9.2017
ŠKOLA PŘÍRODNÍ LÉČBY MICHAELY SKLÁŘOVÉ %1
STUDIUM 2016-17 úvod…
Sed et lacus quis enim mattis nonummy
Lorem vitae elit
Lorem ipsum dolor sit amet, ligula suspendisse nulla pretium, rhoncus tempor fermentum, enim integer ad vestibulum volutpat. Nisl rhoncus turpis est, vel
elit, congue wisi enim nunc ultricies sit, magna tincidunt. Maecenas aliquam maecenas ligula nostra, accumsan taciti. Sociis mauris in integer, a dolor netus

non dui. aliquet, sagittis felis sodales, dolor sociis mauris, vel eu libero cras. 20 stran A4
Přílohy:
motivace ke studiu
článek o čchi-kung na libovolé téma + zdroje literatury
plán kurzu- anotace, údaje- kde a kdy kurz probíhal
leták
docházka
hodnocení klientů (můžete požádat o mailové hodnocení a přiložit je)
náslechové lekce
audio
video
souhlasím s uveřejněním práce nebo její části
vše uložit na flešku
ŠKOLA PŘÍRODNÍ LÉČBY MICHAELY SKLÁŘOVÉ

            Sebereflexe na téma ČCHI-KUNG,
         můj vývoj, motivace, zkušenosti
           EMOCE, principy JIN a JANG
    (průřez obdobím– jen esence za cca 3 roky zpět)

Vypracovala: Zlata Menzová
Také čerpáno ze zdrojů: https://www.celostnimedicina.cz/ a částečně čerpáno z knihy „Orientální diagnostika“ Michio Kushiho, vydáno Východoslovenským vydavateľstvom Košice v roce 1991, Tomášovo evangelium

Níže uvedená moudrost objasňuje jak zrušit dualitu a ocitnout se nazpět v jednotě:

„Ježíš jim řekl: Když z dvou uděláte jedno a vnitřní připodobníte vnějšímu a vnější vnitřnímu a to, co je nahoře, uděláte jako to, co je dole a když to, co je mužské a to, co je ženské, učiníte jedním jediným, aby mužskost nebyla mužskostí a ženskost ženskostí … pak vejdete do království.“
Zdroj : Tomášovo evangelium

Má cesta od Reiky přes Rekonvektivní léčení a základní CHI-KUNG až k „Živý ČCHI-KUNG“ (8 kusů brokátů) – předávaným výbornou učitelkou Michaelou Sklářovou, skrze který i já nyní dokážu lépe udržet řád, disciplínu, dotahovat započaté vize, orientovat se lépe sama v sobě, vnímat hranice, aktivují se mi centra, která jsem měla nevyzrálá a nyní díky cvičení se probouzejí a rozšiřují mé vnímání ….je to vhled a ohlédnutí se v časovém horizontu cca třech uplynulých let a to z mého niterního úhlu pohledu-má sebereflexe na vývoj mé TAO.

Kdo jsem:
„Já jsem jen prázdná průchozí struna, kterou protéká celý vesmír ….“
A takto jen přijímám a nic neukládám, každý okamžik mého bytí je neustálý zrod …, fascinují mě přeměny, přerody, jelikož nic nezaniká a nevzniká, vše se jen TRANSFORMUJE …..
Kdo jsem:
„Jsem jako duchovní kompas, co propojuje všechny směry, jsem prázdnota v níž panuje harmonie, jsem půl hmotná a půl astrální, má aura je bílá a černá jako monáda a přece obsahuje celé spektrum barev, jsem věčné dítě vesmíru, jsem nula – ten přerod z mínusu do plusu, v hmotě krevní skupina nula, kráčím v lineárním čase jako poutník s pokorou a úctou k VYŠŠÍMU VĚDOMÍ a s děkuji přijímám své chyby i přednosti a neustále se učím na své svobodomyslné cestě ……
Kdo jsem:
„Jsem milující dcera svých rodičů (děkuji, že jste …), milující matka, životadárce, ochránce, průvodce, učitel … svým třem, ještě nedospělým dětem (děkuji, že jste …), milující sestra (děkuji, že jsi to nevzdal bráško, stojím při Tobě ….) a pak všichni a vše co se mnou rezonují a rezonuje, TADY a TEĎ společně JSME.

……cca před třemi lety, tedy přesně řečeno 20.6.2014, kdy jsem podstoupila již svůj třetí císařský řez a touto cestou přišel na svět syn Jan, kdy jsem při selhání epidurální anestezie a následného provádění císařského řezu „za živa“, kdy mi selhávaly životně důležité funkce, pak bezvědomí, resuscitace , pak celková anestezie ……a po probuzení úleva – přežili jsme oba – DĚKUJI !!!! – nádherný a zdravý syn Jan.
Po 24 hodinách, kdy jsem začínala opět vnímat po všech těch anesteziích své tělo, zjistila jsem, že mám na některých prstech u rukou necitlivé články prstů, došlo zde zřejmě k porušení nervů, což mi samozřejmě bylo ihned vyvráceno, že to není možné a že je to běžný stav a chvíli to potrvá, než se tento stav optimalizuje. ….Neoptimalizoval se, naopak došlo ke zhoršení a po třech měsících jsem neudržela ani tužku v ruce, žádný jemnocit ani cit, jen tupost, necitlivost a bolest skrze karpální tunely. Následoval marathón po různých specialistech (ortopedie, neurologie …) a pak verdikt – musíte podstoupit operaci, ale s nejistým výsledkem, ale s jistou nadějí 50 na 50. Úsměvné, ….
Zeptala jsem se, zda-li je i jiná možnost? Odpověď zněla ANO – rehabilitační cvičení, bylinná léčba, elektro-léčba atd. avšak že je to ve většině případů bezvýsledné řešení. Odložila jsem operaci a vydala se touto cestou.
Kromě toho všeho jsem měla jistou otupělost a nehybnost v oblasti bederní páteře, prokombinovanou se skoliózou od dětství, která se zhoršila po úrazu kyčelního kloubu na střední škole a následném „zkrácení nohy“. No pěkné vyhlídky do dalších let ….
Na jedné z těchto léčebných procedur jsem se seznámila s terapeutkou, která se ve svém volném čase věnovala REIKY a následně se stala mým Mistrem Reiky a já jejím žákem. Začala jsem zprvu jen pasivně naslouchat a po měsíci se aktivně touto metodou léčení zabývat. Tyto energie jsem vnímala intenzivněji již jako dítě a bylo to pro mě zcela přirozené. Jen jsem to nijak nenazývala. Reiky 1. stupně je účinný samoléčebný a léčebný proces, tak jako všechny ostatní metody , kde se pracuje s energiemi na této úrovni. Vědomě koncentrujeme skrze ruce energii z kvantového pole tak jako léčil Kristus a máme tuto schopnost v sobě každý a je jedno jak jí říkáme … Staly se z nás i dobré přítelkyně a velice jsem si jí vážila a v určitých věcech vážím i dnes, i když spolu již v kontaktu nejsme, asi díky mé přímočarosti.
Po dosažení druhého stupně jsem možná poněkud netaktně vyjádřila co cítím a to , že s Reiky ztrácím svou svobodu úsudku, jelikož si myslím, že je úplně jedno jestli se této vesmírné energii a všude-přítomné substanci, která nás obklopuje zde v kvantovém poli – éteru říká reiky energie, chi-energie, vitální energie, kosmická energie atd., je to ta, která nás oživuje a díky ní se můžeme léčit, a duchovně rozvíjet, záleží jen na nás samotných jak s ní budeme nakládat, i zde se dá energii využít i zneužít (principy duality), jakého stupně a kultivace v nás samotných dosáhneme, to nám nikdo bez naší píle (pouhým zamáváním nad námi) nepředá, pouze nás může směrovat, uvést tělo do harmonie, ale udržení tohoto stavu je vždy na nás samotných, kde neproudí vitální energie (živá), je nemoc, tento neprůchozí stav si většinou způsobujeme sami, protože kamkoliv jde mysl, jde i energie a …. nelze jí vlastnit a dělat si na ní „patent“ a tak jsem pronesla, že cítím jakési využívání bez mého vědomého souhlasu mých energií a nazvala jsem Reiky sektářskou skupinou, která za použití energetického multilevelu a zaslepenosti svých stoupenců, získává sílu skrze své zapojené a ovládané ovečky … a tak mě bez pardonu vyloučili a já tak zůstala nadále ve své svobodomyslnosti, obohacena vlastní zkušeností s dogmatismem.
Ale také mě to vrhlo do ještě větší samoty vnitřních hlubin mého mikrokosmu.
Zde jsem si naplno uvědomila sílu a moc ega a jak je těžké umět s ním i zacházet.
A přišla myšlenka …. stěhování, touha po změně prostředí, jelikož z kraje odkud pocházím (Mostecko) se přílišnému zdraví lidem nedostává, je to boj s větrnými mlýny. Má nejstarší dcera v tu dobu navíc bojovala s těžkou formou boreliózy a i mé dvě malé děti neustále marodily a měly respirační obtíže, zkrátka do měsíce jsme se stěhovaly …..do Máchova kraje …má srdeční záležitost. Ale co zde dál? Nebylo jednoduché si v totálně novém prostředí, ve městě kde Vás nikdo nezná, kde nemáte přátele, příbuzné, jen Vy a děti, byla jsem tehdy na rodičovském příspěvku a takřka bez financí, ale s naprosto novým náhledem na život …. a tak je to dodnes. Za pár měsíců jsme měly kolem sebe spoustu podobně naladěných lidí a stále přicházejí do mého života další a další, každý z nich mě něčím obohacuje a já se stále učím novému a tyto každodenní začátky jsou darem života, v pokoře a úctě si vážím každého dne na této planetě, v mém těle, s mou duší a mým stále se kultivujícím duchem … ŽIJU TAK, JAKO BY KAŽDÝ NOVÝ DEN BYL ZÁROVEŇ I MÝM POSLEDNÍM DNEM. Minulost nezměním, budoucnost neexistuje, jediné co můžu žít je PŘITOMNOST a tou tvořím i minulost a zadávám budoucnost … tak to vidím ….
Jak už to u mě bývá, můj zápal, nasazení a žití tímto, neznal mezí. A můj stav se začal lepšit a má bezmezná touha po uzdravení a víra mě posouvaly rychlostí světla ….., jeden měsíc vydal za sedm let (lineárního času), mé vize byly jasné, vhledy skrze kanály do morfogenních polích slovy nepopsatelné a o setkáních se světelnými entitami a vysokofrekvenčními energiemi, je lépe mlčeti ….Kdo to zažil, mi rozumí …. je dobré si zde stále hlídat TADY a TEĎ …
Začala jsem vnímat svůj život jako cestu, pohyb, vše nepotřebné jsem nechávala svému osudu a cítila jsem neuvěřitelnou lehkost a smysluplnost BYTÍ a pochopila jsem princip „pořadí důležitosti“ a „žít přítomností“, zjistila jsem kolik mám najednou času a prostoru, daleko intenzivněji od té doby vnímám energie kolem nás a prožívám emoce a ….. je toho mnoho …. 🙂
A tak jsem si dovolila vyslat do vesmíru svůj směr cesty, akorát jsem zřejmě opomněla nějaké ty ingredience ve formě podstatných esencí, nejlépe nějakou „ZÁZRAČNOU“ metodu léčení a přišlo ke mě Rekonvektivní léčení. Zde byl rychlý vhled a tím i rychlý závěr. Z mé strany NE, dost podobné Reiky.

Zadala jsem tedy jednoduše: Vesmíre, přeji si a chci něco, pro posílení a zjasnění mé životní filosofie, aby to, co budu sobě a možná i lidem předávat, mělo řád a opíralo se o vesmírné zákony a principy, propojovalo nás s přírodou, vesmírnou jangovou energií a zemskou jinovou energií, aby to bylo věčné a abychom se i my zapojili aktivně v péči o své zdraví a prevenci proti civilizačním chorobám a vlastně se tak do stavu nemoci nedostávali, normální stav je být zdráv. A také, aby mnozí z nás svým laxním přístupem ke svému zdraví, nadále již nepodporovali přímo i nepřímo komercionalizaci farmaceutických firem (ale to už jsem zase o trochu dál) …

A tak přišel CHI-KUNG – základy – 11 úrovní. Cvičila jsem sama (naučila jsem se je jako samouk) tuto sestavu cca jeden rok a hlavně jsem u tohoto cvičení zapojila mé dvě malé děti (nyní jsou Honzíkovi 3 roky Charlottce 6 let) a své kamarádky s dětmi a také babičky z domova důchodců, cvičily jsme volnočasově, pro zdraví a pro radost.

A dostavily se první účinky cvičení, zjistili jsme, že tak jak cvičíme, se postupně uvolňuje naše tělo i mysl a začínáme se dostávat sami k sobě, ke svému středu, fyzickému i duševnímu….
A co je lepšího než poznávat sám sebe?

Dokonce jsem si k tomu udělala i leták a vypracovala jsem i manuál ke cvikům, který vypadal takto:  
———————————————————————————————————————— 

CHI-KUNG – pro zdraví 🙂
(cvičíme s Aurelkou)
Základy 1.stupně

Co je to Chi-kung?
Chi-kung je staré čínské cvičení až 7500 let př.n.let., které umožňuje zbavovat se různých nemocí, upevňuje tělo i ducha, podporuje samoregulaci organismu, prodlužuje život a přispívá k hlubšímu poznání okolního světa.
„chi“ – je jakási substance existující v každém bodu vesmíru, energie nacházející se všude kolem nás (vesmír, země, ….)
Skládá se ze tří částí:
-materiální
-energetické
-informační
„kung“ – je práce, kterou je potřeba vynaložit, abychom se naučili ovládat energii „chi“
Existuje několik směrů a škol učení Chi-kung

 1. konficiánský
 2. taoistický
 3. budhistický
 4. léčitelský
  bojových uměních
  Následuje „Harmonizační cvičení“. Obnáší to zvládnutí a uvědomění si energie:
  Chi-kung-jang (teplá energie-představuje vesmír) – muž
  Chi-kung-jin (studená energie-předsavuje zemi) – žena
  Toto cvičení harmonizuje tok obou energií procházejících v čakrách a meridiánách.
  Počátky tohoto cvičení, učení a filozofie vznikly ve staré Číně na břehu žluté řeky, symbolem je želva a drak.
 5. úroveň (cvik) „OTEVŘENÍ DRAH“
  tímto cvikem otevíráme energetické kanály na prstech rukou i nohou, čistíme kanály od znečištěné Chi – energie a zprůchodňujeme je.
  (použijeme k tomu ukazovák a prostředník – jako škrabku)
  tento cvik opakujeme 2x
 6. úroveň (cvik) „DÍTĚ SE MODLÍ K BUDHOVI“
  Postavíme se do: výchozího postoje – tj. nohy odkročeny na šířku ramen, chodidla rovnoběžně – špičky směřují rovně, kolena jsou mírně ohnutá, záda vzpřímená, pánev je mírně vysunutá vpřed, tělo je uvolněné, brada je mírně vtažena k hrudi, hlava jakoby vytažena za temeno, jazyk se dotýká horního patra, oči jsou otevřené.
  Dlaně sepneme v úrovni hrudníku (střední dan-tien) a obkroužíme přes hřbet a dlaně ruky :
  (8 x k sobě a 8 x od sebe) , na závěr vždy pomalu spusťte ruce k tělu
  Toto cvičení nám umožňuje procvičit klouby na rukou, dosáhnout rovnováhy JIN a JANG v našem lidském těle a dotknout se informace vyššího stupně …
 7. úroveň (cvik) „BUDHOVA RUKA SLEDUJE OBRAZY“
  Zaujmeme výchozí postoj, ruce zvedáme do rozpažení s dlaněmi dolů k zemi a nabíráme nekonečno, v úrovni středního dan-tienu, tělo jemně následuje ruce, při tom vnímáme chladnou energii země chi-země-jin ( opakujeme 8x). Pak dlaně otočíme k nebi, a provádíme to samé a vnímáme teplou energii vesmíru chi-nebe-jang.
 8. úroveň (cvik) „POSVÁTNÝ JEŘÁB PIJE VODU“
  Posvátný Jeřáb -“pták jenž žije na nebesích“
  Zaujmeme výchozí postoj, představte si, že jste jeřáb, stojící na břehu jezera obklopen ostatními jeřáby, hlavu předkloníme, jemně otáčíme k pravému rameni a obloukem ji vracíme zpět na střed , to samé k levému rameni a pak provádíme toto dopředu (jako když jeřáb pije vodu). Opakujte vše 8x
  Cvičením procvičujeme krční páteř a hrudní páteř – zvyšujeme její pružnost. Působí preventivně proti bolesti hlavy a migréně. Je obzvlášť prospěšné osobám se sedavým způsobem života. Prokrvuje mozek, zlepšuje koncentraci a paměť.
 9. úroveň (cvik) „DRAK, KTERÝ MÍCHÁ MOŘE“
  Představte si, že jste drak v moři, kolem je jen voda a vy se nacházíte v její hloubi.
  Zaujmeme výchozí postoj, ruce položíme na oblast ledvin, palce směřují vpřed, otáčíme trupem, nejprve ve směru hodinových ručiček (8x), pak po směru hodin. ruč.(8x). Při cviku musíme cítit odpor vody! Chodidla jsou pevně na zemi. Po skončení cvičení se prudce otřeste (3x), jako když drak vyskakuje z vody.
  Napomáhá k procvičení bederní páteře, kde se nacházejí ledviny, jejichž chi patří k vodnímu živlu. Chi vody je promývá a odstraňuje špatnou Chi. Toto cvičení normalizuje funkci všech močopohlavních orgánů. Očista, detoxikace – ledvin.
 10. úroveň (cvik) „VELKÝ STROM“
  Zaujmeme výchozí postoj, avšak oči jsou zde zavřené! Představte si, že jste strom a vaše nohy prorůstají do země a mění se v kořeny stromu, ale váš trup roste vysoko jako kmen do nebe, za světlem, do světa slunce, měsíce a hvězd …., dlaně položte směrem k pupku, jako kdyby objímaly velkou kouli, lokty směřují od těla, představte si jak skrze nohy – kořeny stoupá energie chi-jin a shora z vesmíru klesá skrze vaši hlavu – korunu stromu chi-jang.
  Zapomeňte na sebe, na svou mysl, oprostěte se od okolního světa, od svých myšlenek, svou pozornost přeneste hluboko do svého nitra. Takto stůjte nehnutě minimálně 30 minut.
  Na závěr cvičení zatlačte kouli do oblasti spodního dan-tienu. Ruce položte na pupek. Muži nejprve levou a přes ní pravou, ženy naopak. V mysli zkoncentrujte kouli do jednoho bodu.
  Cvičení ukončete tak, že třete dlaněmi o sebe dokud v nich neucítíte horko! To v nich uvádí do rovnováhy jin a jang. Po té si dlaněmi omyjte tvář, směrem nahoru od brady k vlasům zlehka, pak do strany a dolů ke krku s velkým tlakem. Představte si, jak si vyhlazujete všechny vrásky! Dále se intenzivně poplácejte dlaněmi po hlavě ve směru od zátylku k čelu, to otevírá biologicky aktivní body. Rozčešte si vlasy bříšky prstů, od zátylku směrem k čelu, prsty si zároveň intenzivně masírujte pokožku hlavy, to zlepšuje mikrocirkulaci krve a zlepšuje výživu vlasů. Třete ušní boltce a kozlík od shora dolů, dokud nepocítíte, že vám hoří uši. Toto supluje masáž vnitřních orgánů. Intenzivně se poplácejte zápěstím po vnější i vnitřní straně ruky, levou i pravou, oběma rukama poplácejte trup od shora dolů, od šíje až k bokům, v oblasti břicha, hýždí,, ledvin, poplácejte nohy od shora dolů, toto všechno otevírá bioaktivní body v oblasti energetických drah. Poklepejte si záda, střídavě levá a pravá strana, podél páteře (nejlépe ve dvojicích sobě navzájem). Po té třete dlaně a přiložte na oblast ledvin, palce směřují vpřed. Vnímejte jak teplo vstupuje do oblasti ledvin a nadledvinek. Můžete tuto oblast i promasírovat.
 11. úroveň (cvik) „MALÝ NEBESKÝ OBĚH“
  Je to cirkulace energie chi, skrze níže popsané energetické dráhy, symbolizující oběžnou dráhu Měsíce kolem Země. Koule „chi“ symbolizuje měsíc. Existují dva způsoby přemístění energie chi po tomto oběhu.
  způsob – za pomocí dýchání: sedněte si na židli na její okraj, bradu lehce skloňte tak, aby šíje byla vzpřímená, hlava jakoby zavěšena za temeno, oči jsou přivřené, jazyk se dotýká horního patra. Ruce složte v oblasti spodního dan-tienu (muži levá a pak pravá, ženy naopak), pozornost přeneste do oblasti spodního dan-tienu, představte si, že v něm máte horkou červenou kuličku – prociťte to – vizualizace. Při nádechu zatlačte břicho, zlehka ho podepřete rukama, stáhněte hýždě a sevřete konečník. Tímto pomyslně stlačte červenou kuličku, nejprve dolů k hrázi do bodu chuej-jin, poté nahoru podél páteře do bodu bai-chuej. Při výdechu povolte břicho, uvolněte tělo a energii chi posouvejte od bodu bai-chuej přes jazyk přitisknutý k hornímu patru, až dolů, po přední části těla do spodního dan-tienu. Mezi nádechem a výdechem neděláme pauzu. Nemocným s těžkou formou hypertenze-vysokým krevním tlakem, nedoporučuji svírat konečník. Délka cvičení je 20-30 minut. Po skončení cvičení se poplácáme po hlavě, je to důležité, aby se nám chi nehromadila v hlavě.
  způsob – za pomocí vědomí (pouze pro pokročilé). Vše pouze sledujeme svým vědomím.
 12. úroveň (cvik) „PŘEMĚNA CHI“
  Sedněte si na okraj židle, nebo na polštář v pozici pololotosového nebo lotosového květu, záda jsou vzpřímená, hlava jakoby zavěšena za temeno, jazyk se dotýká horního patra, oči jsou přivřené, ruce si položte do oblasti středního dan-tienu zde si představte horkou červenou kuličku, ale stále vnímejte „zdá se je, zdá se není“, provádějte tento cvik min. 30 minut. Po cvičení si protřete dlaně a několikrát si omyjte tvář.

9.úroveň (cvik) „ZPŮSOBY OČISTY A NABÍRÁNÍ CHI ZVENČÍ“ :

 • (PROTŘEPÁNÍ TĚLA)
  Postavte se do základního postoje, tělo je uvolněné. Protřepejte tělo a přitom paty odlepujte asi 2 cm od země. Představte si , jak při každém úderu, nohou odchází špatná chi do země. Cvičte po dobu 1 až 3 minut. Výsledkem je uvolnění těla a vnitřních orgánů, osvobození od špatné chi a odbourání únavy.
  -(ODSTRANĚNÍ ŠPATNÉ CHI)
  postavte se do základního postoje, rozpažíme ruce dlaněmi směrem k zemi a od středního dan-tienu otočíme směrem dlaněmi k nebi a s nádechem procítíme jak se nám ruce plní kosmickou energií a následně ji udržují jako kouli nad hlavou, představte si, že jste dutá nádoba (roura) a tuto kouli skrze své tělo spusťte. Představte si jak tato koule vytěsňuje jako píst špatnou chi z těla a to provádějte s výdechem. To opakujte několikrát, dokud nevytlačíte všechnu špatnou chi skrze chodidla do země. Pak stejným způsobem s nádechem posbírejte všechnu dobrou chi a s výdechem ji uložte do spodního dan-tienu. Opět několikrát zopakujte.
  10 .úroveň (cvik) „CHI-KUNG PŘI CHŮZI“
  Tělo je uvolněné, záda jsou vzpřímená, hlava jakoby zavěšena za temeno hlavy, pohled směřuje dopředu. Nohu je třeba klást s lehkým úderem nejprve na patu, po té ji překlopte na špičku.
  Tímto způsobem se aktivují meridiány v nohou, dráhy ledvin a všech močopudných orgánů. Chůze musí být rovnoměrná. Představte si, jak při úderu stoupá vzhůru a následně klesá ke špičce nohy.
  11.úroveň (cvik) „CHI-KUNG V LEŽE – VE SPÁNKU“
  Pro normalizaci krevního tlaku:
  1.) Pro lidi s vysokým krevním tlakem (hypertoniky)
  Lehněte si na záda, uvolněte tělo, zavřete oči, dlaně směřují dolů k zemi, ruce podél těla -lehce od těla, nohy a špičky mírně od sebe. Nadechujte se skrze bod bai-chuej (na vrcholu temene hlavy), při výdechu myšlenkově nasměrujte energii chi z bodu bai-chuej k bodu jun-čuan (cca uprostřed chodidla-bod ledvin „bublající pramen“). V této poloze usněte.
  Pro lidi s nízkým krevním tlakem (hypotoniky)

Platí to samé, akorát dlaně směřují k nebi. Nadechujeme se skrze bod jun-čuan a vydechujeme do bodu bai-chuej. Opět v této poloze usneme

A tímto se započal můj další vývoj, nyní skrze toto zdravotní cvičení a přicházelo uzdravování fyzického těla díky chi-kungu – základy 1.stupně.

Začala jsem se tedy věnovat naplno přírodní medicíně a nadále studuji i další alternativní metody, jak kultivovat své tělo, svou duši a svého ducha. Jak opět dát sobě a předat i ostatním lidem srozumitelnou formou jakýsi manuál na sebe samý, jakožto na jeden nedělitelný celek, kde je nutné najít rovnováhu – harmonii v rovinách duch-duše-tělo.
Ale to mi stále nestačilo …..něco tam stále chybělo …..a přátelé a má rodina se ptali, zda-li nechci v budoucnu vést kurzy chi-kung a mě přišel díky tomuto impulzu jakýsi podnikatelský plán, jak propojit tyto roviny mých zájmů, jak svou prací zároveň šířit a předávat tuto filosofii, aby chi-kung měl nějaký řád, osnovu, tradici, odborné vedení a já mohla mít jasný směr a možnost vést kurzy na základě živnostenského oprávnění a tak jsem sedla na internet a zadala, že chci studovat chi-kung a nabídla se mi škola Michaeli Sklářové – Živý čchi-kung, kterou jsem nyní součástí a velice si toho vážím. A nyní je to, čemu se věnuji i mým posláním a věřím, že se mi v brzké době podaří vše zrealizovat viz níže uvedeno ……….. ( v této formě jsem podávala na ÚP podnikatelský plán) a tím i žádala o příspěvek na požadované rekvalifikace, který mi byl následně schválen …také děkuji!!!!

Žadatel: Zlata Menzová, 30.8.1974
Vystudovala jsem Střední průmyslovou školu v Mostě
Od roku 1995 jsem podnikala v oblasti zdravé výživy, provozovala jsem RACIO-prodejny a poradenství v oblasti přírodních produktů-doplňků stravy, které jsme také prodávali.
Tuto činnost jsem aktivně bez přerušení vykonávala až do mého odchodu na rodičovskou dovolenou a to do března 2011. Od této doby jsem byla doma s dětmi, kdy jsem navázala druhým porodem na další RD v roce 2014 a nyní jsem vedena na ÚP, kdy mám zájem využít touto cestou nabízeného příspěvku na rekvalifikace, které mi pomohou opět zahájit svou činnost jako OSVČ a rozšířit mé podnikatelské záměry.
Také budu následně po ukončení těchto zvolených akreditovaných rekvalifikací, žádat o příspěvek na podnikání, ke kterému budu dokládat podrobný podnikatelský záměr.
Tyto rekvalifikace, o které si dovoluji touto cestou požádat, jsou nezbytně nutné pro vydání živnostenských oprávnění v oblasti mé následné podnikatelské činnosti, kdy navazuji na klientelu a především již na získanou praxi a zkušenosti.
Po celou dobu mé RD jsem samostudovala a nebo se dle svých finančních možností dovzdělávala.
Nyní jsme již vybraly prostory k podnikání a zde v následujících měsících ve spolupráci s majitelem onoho objektu a s mou budoucí kolegyní Simonou Jamborovou, budeme z vlastních zdrojů, či půjček provádět rekonstrukci a drobné interiérové úpravy.
Tyto prostory se nacházejí na velmi lukrativním místě, oblíbeném zvláště turisty v období letní sezóny, ve Starých Splavech, cca 300 m od Máchova jezera.
Zde budeme budovat v průběhu letošního roku a příštího roku 2018, několik na sebe navazujících činností.
1.etapa – poradna v oblasti prevence proti civilizačním chorobám – tento certifikát o udělení možnosti provozování „Detašovaného pracoviště“ v okrese Česká Lípa jsem již absolvovala pod vedením MUDr. Karlem Erbenem (zjišťování hladiny homocysteinu z krve). Pak následné poradenství a stanovení programu v oblasti výživy, stravování a přírodních doplňků …) – nutná akreditace jako výživový poradce pro vydání živnostenského oprávnění. Dále zde budeme budovat welness centrum, které bude zaměřeno převážně na detoxikaci a očistu těla (již máme z vlastních prostředků zakoupenou parní cedrovou fitosaunu), dále zde bude solná místnost, která příznivě ovlivňuje celkové zdraví člověka, zejména pak astma a alergie atd. Budou zde prováděny kromě klasických procedur a masáží i speciální masáže např. čínská energetická masáž, ajurvédská masáž, masáže na podporu lymfy, reflexologie, diagnostika zdravotního stavu z chodidla apod. Tyto specializace (certifikace) si rovněž hradíme z vlastních prostředků. A dále zde budu vést kurzy „živý čchi-kung“ – škola Michaeli Sklářové, jako lektor-učitel, na základě další mnou vybrané akreditované rekvalifikace mi bude umožněno získat živnostenské oprávnění. Toto cvičení bude ojedinělé v okrese Česká Lípa a tímto je také konkurenceschopné. Vzhledem k tomu, že jde o léčebné, relaxační a rehabilitační cvičení, je o tento druh kurzů velký zájem (dle mého průzkumu mezi potencionálními i bývalými klienty).
2.etapa – otevření ajurvédské čajovny a tibetsko-himalájského občerstvení.
3.etapa – zahájení drobné výroby přírodních produktů a doplňků stravy (kde následně budou výrobky nabízeny i přes internetový obchod.
4.etapa – zřízení chráněné dílny pro výrobu zdravotních pomůcek (podrobné informace budou rozpracovány v podnikatelském záměru spolu s žádostí o příspěvek na vybavení provozovny).
Zde také počítáme se zřízením nových pracovních míst.
Velice děkuji za zvážení a následné projednání mé žádosti.
S úctou Zlata Menzová
V Novém Boru, Horovy Sady 912 dne 3.4.2017

….. a jak je to nyní? Dnes? Je konec srpna máme před zkouškami a jak to vidím a cítím po téměř osmi měsících cvičení čchi-kung s Míšou Sklářovou, které si vážím jako ženy, jedinečné osobnosti a výborné učitelky …. Míšo…. děkuji!!!!!
……sestava 8 kusů brokátů, kterou mám velmi ráda mě zejména do mého života vnesla výborný uzemňující aspekt, nastavila hranice, zjasnila mou mysl a tímto dostaly již vytýčené cíle, které se navenek nezměnily, svůj vnitřní ŘÁD. Silně a jasně mi nastavila jangový princip, lépe se umím rozhodovat a pochopila jsem, jak důležité je neztrácet VÍRU …
Také sestava taichi-čchi-kung je mému srdci a mé jinové stránce velmi blízká. Při jejím cvičení si uvědomuji jemnost, plynutí a cítím až renesanční ženskost ….. krása ….
Takto já vidím, uvědomuji si a cítím skrze čchi-kung principy JIN a JANG. (pozorováno při cvičení obou sestav od 14.8.-20.8. JANG, od 21.8.-27.8. JIN)

A následně si dovoluji vnést čerpat i z mé oblíbené knihy o těchto dvou principech, který je všudepřítomný ….

Zdroj: Michio Kushi – Orientální diagnostika
Princip jin a jang
Učení o dvou principech jin a jang je ve své podstatě principem polarity jednoty. Čínský taoismus (Tao – Cesta) pomocí těchto principů vysvětluje podstatu všech věcí a jevů, vyskytujících se v přírodě, v našich životech, organismu a v celém vesmíru. Mezi nimi existuje trvalé „soupeření“, aniž by jeden bez druhého mohl existovat. Toto vzájemné působení se pak projevuje formou životní energie.
Lao´c ve svých verších v Tao-te-ťing (Kniha o Tao) vystihuje svůj vjem z vnitřního vzájemného působení jin a jang: „Jak tiché, jak prázdné! Stojí samo a nemění se. Obíhá v kruhu a neselhává.“. „Jednota plodí dvojici ……“. „Z jednoty se zrodila podvojnost a podvojnost dala vznik všem stvořením“.
Původní význam čínského ideogramu pro jin je „stinná strana kopce“. Představuje tedy temnotu a nečinnost a je spojován s vlastnostmi jako poddajnost, měkkost a stlačitelnost. Pro jin jsou typické pohyby směrem dolů a dovnitř a především jej symbolizují žena, voda a země. Jang je naproti tomu „slunná strana kopce“. Představuje proto světlo a aktivitu, bývá spojován s pevností, tvrdostí a rozpínavostí. Přirozeně se pohybuje směrem vzhůru a ven a zejména ho symbolizují muž, oheň a nebesa.
Základní zásada, která tvoří výchozí předpoklad filosofie Tao, učení o jin a jang, zní: „Všechny věci ve vesmíru jsou ve stavu neustálé proměny“. Tato neustálá proměna se projevuje tak, že jin se mění v jang nebo jang se mění v jin. Všechno existuje ve formě doplňujících se protikladů, bez nichž by neexistoval žádný pohyb ani vývoj, změna.

Chceme-li mít reálnou představu o charakteristice aktivit těchto sil a potažmo životní energie podle Tao, měli bychom pochopit následujících 7 zákonů, jimiž definují řád vesmíru:
Všechny věci jsou rozrůzněním (diferenciací) jednoho jediného nekonečna.
Vše se neustále mění.
Protiklady se vzájemně doplňují (jsou komplementární).
Nic není totožné (identické) s druhou věcí či jevem.
Co má rub, má i líc.
Čím větší je jedna strana, tím větší je i druhá strana.
Co má začátek, má i konec.
 
Při působení těchto zákonů se všechny věci i jevy se projevují dle následujících pravidel jednotného principu:
Jediné nekonečno se diferencuje na jin a jang; to jsou dva póly, vstupují do hry, když odstředivá síla nekonečna dosáhne nějakého stadia, ve kterém se rozdvojí.
Jin a jang se neustále vytvářejí z této nekonečné odstředivé síly.
Jin je odstředivé a jang dostředivé. Společně vytvářejí všechnu energii a všechny jevy.
Jin přitahuje jang a jang přitahuje jin.
Jin odpuzuje jin a jang odpuzuje jang.
Přitažlivá síla je úměrná rozdílu polarity mezi dvěma protikladnými tendencemi. Síla odpudivše úměrná rozdílu polarity, která existuje mezi dvěma souhlasnými tendencemi.
Všechny jevy jsou pomíjející, a pokud jde o podíl jin a jang, neustále mění svojí stavbu, své „složení“.
Nic není výlučně jin nebo výlučně jang. Každá věc v sobě zahrnuje podvojnost (polaritu).
Nic není neutrální. Ve všem, co existuje, je buď převaha jin, nebo převaha jang.
Velké jin přitahuje malé jin. Velké jang přitahuje malé jang.
V extrému jin přechází v jang a jang přechází v jin.
Všechny fyzikální formy a všechny předměty jsou uvnitř jang a na obvodu, na svém povrchu, (na periferii) jin.
Dalším přínosem během tohoto studia, byl pro mne Kurz jedinečného lektora, lektorky, který vedl nezapomenutelný a jedinečný Kalman Horváth. Jeho lekce ve mě zanechaly hluboký dojem a vše vnímám opět jako velký přínos do mého osobního i pracovního života. Kalmane … děkuji !!!!!!
Tradiční čínská medicína, také na ní v podání skvělého člověka s otevřeným srdcem a lidskostí Petrem Novákem ráda vzpomínám. Nyní se TČM zabývám jen okrajově a v základní úrovni, ale velice mě zaujala strava dle pěti elementů, také jsem si zakoupila několik knih s tímto tématem na základě Petrova doporučení a těším se, až přijde čas je prostudovat a už mi z toho jede další etapa … :-). Petře ….děkuji!!!! Ráda bych se v budoucnu věnovala hlouběji TČM, tak třeba se ještě setkáme …
Dále pak Sportovní trénink, Základy fyziologie a sport v podání Mgr. Romana Švejdy. Jelikož jsem se věnovala závodně atletice a volnočasově fitness cvičení, gymnastice a rekreačně jízdě na kole, plavání a v zimě i sjezdové lyže apod., tak tyto lekce pro mě byly rovněž přínosné, jednak jsem lépe pochopila jak po fyziologické stránce funguje při různých formách sportů a tréninků naše tělo a také si uvědomuji důležitost těchto informací o našem těle pro mé vedení kurzů čchi-kung … Romane ….děkuji !!!!
Vědomá komunikace od našeho úžasného „hostitele“ Vlada Kludaje. Opět prospěšné lekce, velice mě zaujaly základy komunikace (prohlubuji si vědomosti i dále, zajímá mě rétorika, řeč těla) a také si přeji a chci do budoucna studovat u Vlada kurz Koučinku. A také zasvěcení do eneagramu ….Vlado….děkuji!!!!!!
Základy psychologie – jednou větou shrnuto – cítila jsem se zde jako ryba ve vodě. Pro mě niterní záležitost …. opět jedinečná Mgr. Jana Bartošová ….Jani…děkuji!!!
Základy anatomie …, od doručení e-mailem od Míši, mě zachvátila panika :-), asi jako ostatní spolu-studující, ale vyčkávala jsem bez úsudku. Panika a strach se rozplynuly, jakmile doslova a do písmene „vplula“ s lehkostí, nadhledem a jasností, dáma s vysoko vibračními energiemi a šířícím jasným světlem kolem sebe, paní MUDr. Hana Zelená. S pokorou a úctou děkuji za naservírování nám „enzymatickou“ formu anatomie, kterou pro nás laiky vypracovala….Hani…děkuji!!!! (Máš dar uzdravovat lidi kolem sebe, jen svou přítomností …)

Emocím se budu věnovat na následujících stránkách. Opět si dovolím přidat i trochu odborného vhledu, kde jsem čerpala ze zdroje: https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci

Měli jsme se pozorovat jak jednáme, jak se cítíme pod vlivem jednotlivých emocí.

1.EMOCE:  
Od 1.5. – 21.5. 2017 – Hněv, vztek, agrese
té jsem se věnovala asi nejvíce, jelikož je mi velmi blízká :-), ale čím lépe a vědomě cvičím čci-kung, tak se mi i zde daří zvládat tuto emoci … (pozn. vložena dne 21.8.2017)
Já versus VZTEK, HNĚV, ZLOBA
Není snad dne, kdy bych neměla tu „čest“ se s touto emocí setkávat. Jelikož jsem člověk impulzivní, vášnivý, s vůdčími sklony, někdy vzteklý, ale i s velkými vizemi a tvůrčím potenciálem, je to (pokud je to v malé míře) pro mě jakési „palivo“, aby nenastala strnulost, do které mě celkem často dostává má nerozhodnost a váhavost v důležitých rozhodnutích.
Den za dnem nahlížím, jak se chovám v situacích, které mě „vytáčejí“ a dnes mohu s jistotou říci, že spoustu věcí dělám i já druhým 🙂 (za tento vnitřní vhled děkuji ….)
Tak například: mám tři děti, od kterých očekávám jakousi spoluúčast na chodu naší domácnosti. Každý máme zde nějaké „povinnosti“ a také „práva“. Přijdu domů a není něco „hotovo“, nebo dle mého náhledu správně uděláno (úklid, starost o kocourka apod.), většinou první co jsem udělala, tak „řev“, aniž bych dala komukoliv prostor pro „zdůvodnění“ a vyslechla si, proč to nemohlo být uděláno atd., nebo kritizuji provedení té činnosti (a to i v pracovní rovině) – můj perfekcionalismus atd. atd.
Takto jednám, jsem-li tzv. pod tlakem všedního shonu, v případě, že něco nestíhám a je na mě tlačeno (termíny, jiné pracovní tempo, než je můj přirozený rytmus apod.- zkrátka všední kolotoč). V tu chvíli cítím napětí, vztek a hněv na okolí a na sebe a musím nastolit ovládací techniky, jinak „stínám hlavy“ všemu a všem, co je v dosahu.
A na druhou stranu, když jsem nahlédla můj postoj (pokud mě děti o něco požádaly, jestli bych nemohla „teď hned“ něco pro ně udělat (z jejich pohledu opravdu důležité |!!!!!), má reakce : „teď ne, mám práci“. Z mé strany SOBECKOST, dominantnost a rozkazovačnost. A teď už se nedivím, že spoustu věcí pak tzv. „odflákly“ a nebo dělaly s nechutí. A pak mě bolel žaludek atd. – výčitky svědomí.
Nyní po měsíci nahlížení a niterní vědomou intenzivní prací s touto „jaterní“ emocí, konečně ji PŘIJÍMÁM se vším všudy a dle níže krásně zpracovaných technik k ní i takto přistupuji …..
Velice děkuji mé skvělé učitelce Míše Sklářové …. (za umožnění touto písemnou cestou to „ROZEBRAT“ a nahlédnout do poslední buňky v těle a její reakce.
Je to pro mě i velkým přínosem nejen v osobním životě, ale i v pracovním, společenském a zejména partnerském. Nyní si zcela jasně uvědomuji důležitost těchto tisíckrát opakovaných frází: Umění naslouchat druhému, Žij a nech žít, Co nechceš aby druzí činili tobě, nečiň jim ty sám atd. …. 🙂 …. jak pravdivé. Vnímám propojení a uvědomělé pochopení.
A fyziologicky? Vždy když něco ve mně vyvolá vztek (pokud je ho příliš), tak nastává v těle proces „hrůza“. Začnu se více potit (zejména dlaně, srdeční tep cítím až v krku a tzv. mi zdřevění nohy). No fuj. A tak to musím „vykřičet“. Ale už to dělám o něco spravedlivěji a snažím se do těchto stavů nedostávat. Vždyť je to jenom emoce ….
Vlastně jsem si uvědomila, že jsem v dosti případech i já tím aktérem. A nejvíce a nejlépe mi to zrcadlově a s okamžitou přesností ukazují ve vší přirozenosti mé děti. Ty totiž nemají ještě společenské zábrany 🙂
Děkuji za tyto pozastaveními se nad tím, jak fungují emoce …. nyní agrese, vztek a zlost
Příspěvek, který mne oslovil: zdroj https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci
Umění emocí: Vztek
16.10.2016

Agrese, zlost, vztek, to jsou emoce patřící okruhu jater. V normální míře jsou hnacím motorem, který brání životní strnulosti a nutí nás k činům. Nadbytek těchto emocí však plodí vnitřní napětí a nenávist namířenou proti okolí, ale často i sám proti sobě…
Hlavním orgánem agrese a vzteku jsou játra, z lidských smyslů se s nimi pojí zrak, archetypem je vítr. Charakteristickou barvou je zelená – barva živého, mladého a bujícího výhonku stromu, který právě vyrašil ze země. Nejčastěji prožíváme pocity agrese a vzteku, když:
jsme naštvaní a plánujeme pomstu
závidíme nebo žárlíme
příliš vzhlížíme sami k sobě
neustále kritizujeme
prosazujeme své ego na úkor durhých
kontrolujeme, jak vypadáme před ostatními, snažíme se na sebe dívat očima druhých
 
K agresi patří také celá řada snů, nejčastěji o:
hádkách, bitkách, válkách, násilí
sexu a nahotě
lesu, dřevu, trávě
 
ať už fyzická, slovní i mimoverbální, používaná ve vhodné míře a ve správnou chvíli, je ve skutečnosti kladná emoce. Nutí nás k činům, k tomu, abychom se dokázali hájit, rvát se situacemi, které život přináší, čelit stresu a dokázat se posunout dál.
 Zvukovým projevem agrese je křik, ba dokonce řev. Vnitřní agresivitu pomáhá překonat prvek kovu (například pila, která přeřízne příliš bujné dřevo, anebo mačeta, která si neohroženě prorazí cestu zarostlým křovím). Kov je symbolem lidské vůle.
 
Zdravé vztekání
Agresivita,
Nejhorší, co můžeme udělat, je dusit vztek v sobě. Jednou se totiž může obrátit proti nám… Výsledkem pak bývá celá řada zdravotních komplikací, potíže se zuby, zrakem, oslabení solar plexus, autoimunita, agresivní množení zhoubných buněk…
 
Je proto dobré naučit se vztek ventilovat. K překonávání vzteku slouží také následující vizualizační cvičení:
První krok – pozorujte své emoce v průběhu dne a zapište si, ve který okamžik jste začali pociťovat vztek. Co nebo kdo byl spouštěčem? Jak se to projevovalo?
 
Druhý krok – v těchto situacích si pak za víčky představte, jak sekyrou rozsekáváte větve stromu, nůžkami stříháte keře, klestíte si cestu ven, na čerstvý vzduch… Představte si to obrovské fyzické úsilí, které při tom vynakládáte.
 
Třetí krok – toto cvičení provádějte kdekoli a kdykoli, když vás přepadne vztek, jste napjatí, anebo nervozní z toho, že vás pozorují cizí lidé. Tato emoce brzy zmizí. Vyprovoďte ji ze svého těla hlubokým nádechem a výdechem, při němž pocítíte úlevu.

2.EMOCE:  
Od 22.5. – 11.6. 2017 – Radost
Já versus RADOST
Je radost pozorovat radost …..
Je předprázdninové období, léto před námi, všude kolem cítím radost, těšení se …
Já osobně tohle období miluji, jelikož se těším, že si se svými dětmi, rodinou a přáteli, užijeme společně strávené chvíle a už tato pouhá myšlenka, ve mně vyvolává pocit radosti, štěstí, lásky, touhy, je to pocit, který mi dává sílu, energii, zdraví a krásu, chuť žít a užívat si života ….
Prožívám-li radost, cítím teplo ve svém srdci, naplnění láskou a touhu ji předávat a šířit nezištně dál.
Cítím spontánní radost, když mě mé děti vtahnou do svých her, kde odložím myšlenky a vypnu mysl a jen si užívám harmonie dětské duše ….
Zamilovanosti, hlavně té počáteční se tak trochu vyhýbám :-). Asi zkušenosti ….z let minulých. |Bere mi jasnou mysl a sebekontrolu, ale zároveň mi dává křídla a možnost vidět vše z lepšího úhlu pohledu, a vitalitu a pocit JÁ ŽIJU !!! A tak když přijde, tak jí uvítám. Žijeme a jsme přece stvořeni pro lásku …
Příspěvek, který mne oslovil: zdroj :
https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci-radost.htm#ixzz4qawe4R7K
Umění emocí: Radost
23.10.2016
Další emocí, která se tyčí na cípu čínského pentagramu, je radost a s ní se pojící láska. Emoce, která hřeje i pálí, hojí i bolí. Pocit naplnění i naprostého prázdna. Vše, co se odráží v našem srdci…
Radost
Prožívání radosti je emoce, po níž prahne každý člověk. Je to nejdůležitější motivační emoce, která nás dokáže vést k cílům. Možná i proto je umístěna na samém vrcholu čínského pentagramu.
 
Radost je emocí srdce. Pouze emočně vyvážený člověk může zažít ten slastný pocit, když se všechny jeho pocity ocitnou v absolutní harmonii. To, co platí pro všechny emoce, platí i pro radost. Pokud je jí málo, člověk a potažmo i celý srdeční okruh, strádá. Stejně patologické však mohou být příliš silné, až euforické prožitky radosti, které srdce nadměrně zatěžují a vyčerpávají…
 
Nejčastěji prožíváme radost, když:
jsme zamilovaní
zvítězíme (nad někým, něčím i nad sebou sama)
toužíme a těšíme se
se od srdce zasmějeme
cítíme vášeň a dobrodružství (patří sem i nevěra)
 
K radosti se váže také celá řada snů, například o:
ohni, slunci
smrti (vlastní i někoho jiného) nebo lidech, kteří již zemřeli
srdci, krvi
velké množství snů doprovázených silným citovým prožitkem
 
Sídlem emocí je srdce. Archetypem radosti je oheň a Slunce, barva červená až rudá. Člověk s výraznou emocionalitou prožívá radostné chvíle velmi spontánně. Rychle se však také dojme… Příliš silné prožívání této emoce nadměrně zatěžuje srdce, které se pak rychleji vyčerpá. Je proto vhodné dopracovat se k pocitu ryzí, ničím neumocněné radosti. Okleštit ji od hysterie a nadměrné euforie. Člověku, který tak snadno vzplane, hrozí, že také stejně rychle vyhoří…
 
Umírnění radosti
Nadměrný oheň ve svém nitru dokáže uhasit voda. Prvek vody, jak víme, se váže k pocitu strachu. Strach tedy dokáže ztlumit nadměrnou radost. Pro umírnění radosti (nikoli k jejímu zapuzení!!!) slouží následující vizualizační cvičení:
 
První krok – pozorujte své emoce během dne a zapište si situace, kdy jste se cítili být šťastní. Co vám udělalo radost? Kdo? A jak jste reagovali? Bušilo vám srdce příliš? Chovali jste se roztržitě, hystericky jste se smáli, dělali jste teatrální gesta?
 
Druhý krok – kdykoli v takové situaci si za víčky představte silný oheň, který je hašen vodou. Silný žár, který mírní čirá, osvěžující voda. Pomozte v mysli uhasit hořící dům, ukočírujte oheň, který vyskočil z ohniště… Oheň nikdy neuhaste docela, pouze ho umírněte, vraťte ho tam, kde má být… kde neškodí, ale hřeje… do krbu, do ohniště…
 
Třetí krok – při tomto cvičení by mělo následovat uvolnění a hřejivý pocit spokojenosti. V závěru cvičení se několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte. Cítíte to příjemné pouto?
 
3.EMOCE:  
Od 12.6. – 2.7. 2017 – Přemýšlivost, zádumčivost, starost
Já versus přemýšlivost, starost
Pokud příliš přemýšlím tak mám pocit, že dříve nebo později z tohoto stavu „zcvoknu“ a tak po jistých mých opět na vlastí kůži zažitých zkušenostech z let dávno minulých (hlavně jsem to zažívala v období než jsem měla děti), jsem se s tím naučila pracovat a opustila mě přecitlivělost a i neustálé přemítání toho, či onoho. Někdy mě starosti přece jen tíží jak břemeno, ale mám na to fungující návod, jak je zmírnit, nebo je úplně utlumit. Změním úhel pohledu na danou věc, či situaci a nasměruji své myšlenky jiným směrem, dokud se mi nevrátí racionální myšlení a zdraví selský rozum.
O věcech, lidech, situacích … nepřemýšlím příliš dlouho, raději je zanalyzuji, snažím se je nahlížet takové jaké doopravdy jsou a nevnášet přílišnou mnohost úsudků. Posuzuji hlavně racionálně.
Jednoduchý návod, jak v této mnohosti přežít s jasnou myslí a čistou hlavou ….
A starost? Tu si vytváříme především sami v sobě, ve své HLAVĚ! Přílišným přemýšlením a přemítáním nám mysl podsune všechno možné a pak je člověku najednou úzko, je znehybněn, nevidí žádné východisko a pak jsme opět v začarovaném kruhu jménem STAROST. Ano, také jsem se do těchto situací dostávala, ale nyní pokud přijde přílišná starostlivost, cítím to spíše jako předtuchu, setrvávám v tomto stavu jen po dobu nezbytně nutnou a tou je najít příčinu a pak řešení, jak zmírnit, či úplně eliminovat případně vzniklé následky. Jsem prostě i dobrý ALARM :-). Velmi podobně toto u mě funguje i u emoce STRACHU.

Příspěvek, který mne oslovil: zdroj : https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci-starost.htm#ixzz4qazKMS3b

Umění emocí: Starost
30.10.2016
Mít starost o své blízké je normální. Mnoho z nás je však příliš ustaraných, anebo přehnaně starostlivých. Takovým lidem se hlavou honí katastrofické scénáře, mají nutkání starat se a myslet v první řadě na druhé a ruku na srdce: až příliš se šťourat v záležitostech, do kterých jim nic není…
Starost
Starost je emoce, která patří k okruhu sleziny. Člověk, který je tzv. slezinový typ, neustále o něčem nebo o někom přemýšlí, analyzuje, rozebírá, a to zejména v těchto situacích:
přemýšlí, co komu řekne nebo udělá (ale nikdy se k tomu neodhodlá)
probírá v sobě pořád dokola staré křivdy a má touhu je sdílet s ostatními
často si pro sebe v hlavě počítá a kalkuluje
pravidelně přemýšlí o penězích a materiálních věcech (Bude to stačit? Zvládnu to? Splatím to?)
rád se stylizuje do role spasitele a očekává za to uznání (pokud ho nemá, stává se „trpitelem“, který upozorňuje na to, co dělá pro ostatní a jak je nedoceněný)
 
Ke starostem patří také celá řada typických snů, například:
o jídle, o hlíně
o penězích, pokladech, sklepích a podzemích
o padání k zemi
o hudbě
o těžkých předmětech nebo zvířatech
 
Existuje „zdravá starost“?
Emocionálně vyrovnaný člověk by měl dokázat starosti prožívat ve správný okamžik, a to pouze na dobu nezbytně nutnou. Dokáže nastalou situaci rozumově zhodnotit, udělat pevné rozhodnutí a pustit událost z hlavy. Mnoho lidí však tuto emoci nedokáže držet na uzdě. Starosti je potom doslova přibíjejí k zemi, leží na nich jako těžký balvan a oni se dostávají do pocitu jakési životní strnulosti a zoufale hledají stálé životní jistoty. Přílišné prožívání této emoce je patologické.
 
Živlovým prvkem je země, zvukovým projevem je pozpěvování (obvykle jedné a té samé melodie stále dokola).
 
Poznáváte se? Vyzkoušejte cílenou detoxikaci slezinového okruhu a trénujte následné vizualizační cvičení.

Vizualizační cvičení na ovládnutí starosti
První krok – pozorujte své emoce během dne. Už zase si děláte starosti? O koho? Proč? Zapište si to! Zaznamenejte čas, událost, osoby, pocity, které vás při tom provázejí.
 
Druhý krok – zavřete oči a představte si úrodnou půdu uprostřed jara. Krásnou, kyprou hlínu, do které jsou zasazeny stromy. Ty velmi rychle rostou a jsou plné síly (síla dřeva překonává zemi a pudí nás k akci, k opuštění strnulého postoje a odpíchnutí se směrem k něakému činu).
 
Třetí krok – toto cvičení opakujte, kdykoli se přistihnete, že příliš přemýšlíte, kalkulujete, režírujete… Vše je opět provázeno hlubokým nádechem a dlouhým, osvobozujícím výdechem.

4.EMOCE:  
Od 3.7. – 23.7. 2017 – Smutek, žal a sebelítost
Já versus smutek, žal a sebelítost

Také emoce smutku mě provází mým každodenním životem, i když jsou to spíše stavy melancholie a ty mám celkem ráda. Díky tomu zažívám a vracím se do prožitků a pocitů, které již dávno odvál čas …, častokrát se přetransformují ve smutek a někdy bol a žal. Díky tomuto si ale uvědomuji svou citovost a hloubku těchto pocitů vazeb a citů ….
Nejintenzivněji smutek zažívám v období před narozeninami, vnímám jakési umrtvení, jistou „abstraktní smrt“. Tento pomyslný konec se nakonec vždy přerodí v začátek a já povstávám jako „fénix z popela“
A také je mi smutno z odloučení mých blízkých, zejména dětí, když jedou třeba na týden k prarodičům (jako nyní), už druhý den cítím podivnou samotu a vnitřní smutek, kde není to smysluplné naplnění, které mi děti do života vnáší …
Bol a žal jsem hluboce zažívala ze ztráty milované osoby, mého mladšího bratra, kdy se rozhodl svůj život ukončit sebevraždou … , jste jako na horské dráze, pocity smutku se mění v pocity viny, pocit viny se mění v žal, žal se mění ve vztek atd. do kola. Mě pomohlo odpuštění, pochopení svobodné vůle a hlavně ČAS

Příspěvek, který mne oslovil: zdroj :
 https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci-smutek.htm#ixzz4qawxvdBs

Umění emocí: Smutek
02.10.2016
Jedním z cílů, k nimž umění emocí směřuje, je naučit se ovládat své emoce. Protože zvládnout své emoce znamená obstát v mezilidských vztazích, pochopit manipulační techniky svého okolí a dokázat jim včas zamezit. Tématem tohoto dílu seriálu bude jedna z pěti hlavních emocí: smutek…
Smutek je pocit psychického propadu, který nejsilněji vnímáme uvnitř hrudi. Svírá nám hrdlo, sedí na plicích. Silně prožívaný smutek nazýváme trýzní. Jistým typem smutku je také soustrast neboli soucit se smutkem jiného člověka.
 
Smutek, který léčí
Smutek je sám o sobě kladná emoce. Slouží totiž k odpouštění starých citových vazeb. Kdykoli pocítíme silný smutek nad nějakou událostí, je načase, abychom si uvědomili, že tuto událost, incident nebo vztah nechceme déle prodlužovat. Naše tělo nám atakem smutku chce něco naznačit, a proto bychom ho měli poslechnout: vyplakat se, zavzlykat si (to je ostatně hlavní projev smutku) a nechat odejít, co nás bolí…
 
Když se plíce sevřou…
Smutek je emocí, která vládne okruhu plic. Patří sem také lidské svědomí, pocit, že nás něco tíží, schopnost přiznat si vinu a začít opět svobodně dýchat… To je v pořádku. Ovšem permanentní pocit smutku nebo sebeobviňování má patologický charakter. Člověk se sebou potom snadno nechá manipulovat a má tendence napravovat situace, které nezavinil. Tím přichází o zdravou energii. Z hlediska celostní medicíny může mít takový člověk brzy problémy s respiračním ústrojím, může trpět častými záněty, astmatem, jeho kůži mohou trápit ekzémy…
 
Ke smutkům patří také celá řada typických snů, například:
sny o létání, létajících předmětech, ptácích
sny o horách
sny o pohřbech, které se nepojí ke konkrétní osobě
sny o kovových nástrojích (noži, tanku,…)
 
Typické fráze člověka, který trpí chronickým pocitem viny a nedůvěrou sám v sebe:
Nejsem dost dobrý.
Je to moje vina/moje chyba.
To nedokážu.
To, co já, by dokázal úplně každý.
 
Poznáváte se? Zkuste proto kromě cílené detoxikace, zaměřené na plicní okruh a emoce strachu, trénovat následující vizualizační cvičení. Poctivě, pravidelně a soustředěně:
 
První krok – pozorujte své emoce během dne a zapište si všechny pocity smutku, které vás přepadnou. Zkuste také přesně definovat jeho příčinu. A pozor: nepleťte si smutek s tísní, strachem a úzkostí!
 Druhý krok – zavřete oči a představte si pod víčky obraz rozžhaveného železa v ohni, vnímejte jeho sílu a energii. Tento obraz udržte v paměti co nejdéle a nenechte se při tom ničím jiným rušit.
 Třetí krok – pokaždé, když pocítíte smutek, si obraz rozžhaveného železa v ohni ihned vyvolejte… Vizualizujte si tuto scénu, dýchejte při tom hluboce a pomalu až do doby, než ucítíte, jak je váš smutek roztaven.
 Proč právě kov a oheň? Protože oheň symbolizuje radost a štěstí a kov (smutek, bolest, lítost) přemůže během chvilky!

5.EMOCE:  
Od 24.7. – 13.8. Strach, děs, hrůza
Já versus strach, děs a hrůza

Jsem člověk od mala trpící různými formami fobií. Některé jsem již překonala, jiné zase umírnila, ale díky mému perfekcionalismu a puntíčkářství jsem se s nimi prostě naučila žít a přijala jsem je jako tvůrčí potenciál, evokují mě a posouvají k mým snům, díky těmto strachům mám vyvinutou předvídavost a tak mám vždy v záloze nejedno náhradní řešení či záložní plán, jsem připravena přijmout cokoliv a jednat rychle, racionálně, bez paniky apod.
Ale s čím neustále bojuji je důvěra sama v sebe, stále zažívám přívaly frustrací a strach ze selhání a jsem celoživotní trémista, kdy to kolikrát dojde tak daleko, že nemohu ani mluvit, natož se soustředit :-). A to mi pak až selhávají ledviny, ale naštěstí mám bylinky a čchi-kung. Jsem spíš introvert, pletu si pravou s levou (jsem pravolevák) a taky disgrafik (neumím psát psace-vynechávám písmenka a nejde mi je propojovat, je-li na mě soustředěno více pozornosti, tak prchám z fyzického těla. Čeká mě ještě hodně práce na zvládnutí této emoce ….pomalu, krůček po krůčku však překračuji svůj stín …

Příspěvek, který mne oslovil: zdroj :
 https://www.celostnimedicina.cz/umeni-emoci-strach.htm#ixzz4qaxsXayL
Umění emocí: Strach
09.10.2016
Strach má velké oči, ale také velkou moc. Svírá tělo, plaší srdce, spouští celou řadu nepříjemných fyzických pochodů. O těch psychických ani nemluvě. Zatímco strach dokážeme poměrně přesně definovat, úzkost nás přepadá náhle a my nedokážeme odhalit, co je jejím spouštěčem.
Úzkost a strach
Oba tyto pocity patologicky působí na okruh ledvin, potažmo na celý organismus. Vypočítávat všechny druhy strachů (úzkostí, obav, fobií) je nemožné.
 
K nejčastějším patří:
strach z vody, letadla, zubaře, pavouků, hadů, hlodavců
strach z opuštění partnerem, strach ze selhání, strach z lidí, z davu, z uzavřených prostor
strach z nemocí, ze smrti
 
Emoce strachu a úzkosti nejčastěji postihují perfekcionisty, kteří lpí na tom, aby vše bylo dokonalé, a děsí se toho, že tento stav nedokážou udržet. Dále osoby pověrčivé, které si rády v mysli vytvářejí černé scénáře, a osoby příliš zásadové.
 
Ustrašeného a úzkostlivého člověka nejčastěji prozradí tyto věty:
To se nesmí. To je nebezpečné. To nemůžu.
Jeďte pomalu. Buďte opatrní.
Bojím se. Něco se stane. Co když…?
 Ke strachu patří také celá řada typických snů, například:
sny o vodě, rybách
sny o neschopnosti pohnout se z místa, otevřít oči, křičet
sny o ledu, zimě, chladu
sny o vlastní neschopnosti
 
Archetypem pro strach a úzkost je voda, hluboká a nepředvídatelná, a orgánem ledviny. Tyto emoce stojí v protikladu ke koncentraci. Přepadne-li nás strach nebo úzkost, ztrácíme schopnost se soustředit. Z detoxikačního hlediska je dobré zaměřit se nejen na očistu ledvin, ale také kostí.
 
Strach, který léčí
Strach je ve skutečnosti kladná emoce, která před člověka staví pomyslné mantinely, v nichž žije spokojený život. Je to emoce, která zachraňuje. Která v nás probouzí pud sebezáchovy. Když se člověk dostane na okraj propasti, je správné mít strach udělat další krok vpřed, do prázdna.
 
Příliš časté, intenzivní nebo dlouhé prožívání strachu a úzkosti je však patologické a patří k nejhorším emociálním stavům lidské mysli. Pokud si je člověk schopen tyto stavy uvědomit, je na nejlepší cestě k jejich zvládnutí.
 
Vizualizační cvičení na ovládnutí strachu a úzkosti:
První krok – pozorujte své emoce během dne a zapisujte si, kdy přesně vás strach nebo úzkost přepadly. Pokuste se je přesně definovat. Již samotným zapisováním se uvolníte.
 
Druhý krok – zavřete oči a pod víčky si představte klidně plující řeku… Její přesné břehy, v nichž zlehka plyne, průzračnost, svěžest. Projděte se v duchu podél řeky, kterou máte rádi, a zapamatujte si atmosféru tohoto okamžiku.
 
Třetí krok – kdykoli vás přepadne emoce strachu či úzkosti, vybavte si tento obraz. Přitom si opakujte: „Řeka má své břehy, v nichž hladce plyne. Odevzdávám do ní všechny své obavy a nechávám je zvolna odplouvat.“
 
Po chvíli ucítíte, jak se nepříjemné pocity rozvolňují, až nakonec opustí vaši mysl a tělo docela. Pomáhejte si hlubokým nádechem a výdechem, do něhož vložíte všechen strach a úzkost. S výdechem vaše tělo budou postupně opouštět…
 
Mějte také na paměti že to, čeho se nejvíc bojíme, nás paradoxně nejčastěji potkává. Jděte svému strachu vstříc a bude to on, kdo se zalekne vaší odhodlanosti a silné vůle!

 Příspěvek, který mne oslovil: zdroj :
 https://www.celostnimedicina.cz/prekonejte-strach-afirmace-a-detoxikace.htm#ixzz4r33pqeD6
Překonejte strach: afirmace a detoxikace!
13.08.2017
Jistě se mezi námi najde celá řada „nebojsů“, ale pokud bychom se podívali hluboko do jejich duše, až někam do 13. komnaty, zjistili bychom, že přeci jen nějaký ten svůj strach ukrývají… Jedná se totiž o zcela přirozenou emoci, která může být dokonce i přínosná. V opačném případě je dobré naučit se pracovat se strachem, aby nám nezačal vládnout…
Strach může být trvalý, vtíravý a do jisté míry vlastně chronický, anebo nás mohou přepadat náhlé ataky, například když jdeme k zubaři. Na zdraví má horší dopad trvalý, svíravý strach. Tato emoce totiž zatěžuje především ledviny, jimiž se dál do těla šíří negativní, patologická energie. Vznikají emoční bloky a v takto oslabených místech se pak mnohem snáze usazují toxiny, kterým se z těla nechce ven.
 
Lehká forma strachu je naopak prospěšná – pomáhá nám nastavit mantinely, rozsvěcet pomyslné kontrolky, které nás upozorní, že dál už bychom zajít neměli. Je to tedy emoce, která nám ubližuje, ale také nás zachraňuje, probouzí v nás pud sebezáchovy.
 
Jak překonat strach?
V první řadě si neustále opakujte: jsme to my, kdo řídí svůj život. Jsme to my, kdo produkuje myšlenky. A jsou to naše myšlenky, které spouští emoce. To my si volíme, jak se budeme cítit. Jakmile pocítíte strach, zkuste ho definovat. Nalézt jeho zdroj. Klidně si všechno sepište, alespoň budete mít lepší přehled a můžete se ke svým strachům kdykoli vracet (ne proto, abyste si je připomínali, ale proto, abyste s nimi mohli pracovat).
Odosobněte svůj strach! Až najdete zdroj svého strachu, zkuste se na celou situaci podívat jako divák, sledující film v kině. Získáte tak zcela nový pohled na celou situaci a možná objevíte i nová řešení…
Opakujte si afirmace. Afirmace jsou kouzelné formulky, které mají obrovskou moc. Vymyslete si vlastní povzbudivé věty a hesla… Opakujte si je v mysli a noste je u sebe napsané na kousek papíru. Opakujte si je tak dlouho, dokud nezačnete cítit, jak strach odchází. Soustřeďte se jen a jen na ně.
Vyzkoušejte také některá z meditačních cvičení nebo speciálně navržená živlová cvičení, zaměřená na jednotlivé emoce a orgánové okruhy, v nichž tyto pocity sídlí. V knize Jak zvládat emoce pomocí obrazů živlů od Ing. Vladimíra Jelínka naleznete spoustu užitečných článků o našich emocích. Dozvíte se, kde sídlí, jak se vyvíjejí, který orgán v těle oslabují i jak se jich jednou provždy zbavit.
Se strachem dokáže zatočit také cílená detoxikace. Pojem „emociální toxiny a psychotoxiny“ není ničím novým. Ostatně – očistou duše se zabývali již zakladatelé tradiční čínské medicíny nebo budhismu.
 
Příklady afirmací proti strachu:
Nevolím obavy, volím sílu. V situacích, které mi nahánějí strach, zůstávám silný.
Beru své strachy jako příležitost k osobnímu růstu.
Přijímám své strachy jako svou součást a rozhoduji se s nimi pracovat.
Můj strach je pouze záležitost mé mysli. A já ho z mysli pouštím pryč…
Nic špatného mne nečeká. Všechno je v pořádku.
 

Na závěr pár smysluplných slov, která vyjádřují jak propojit nehmotné a hmotné
….pokud chcete něco zrealizovat a myslíte to vážně, tak to napište. Psané slovo je o další stupeň hmotnější než slovo vyřčené o dva stupně hmotnější než myšlenka ….. a pak už je jen krůček k samotné realizaci v hmotném, materiálním světě, jelikož tímto máte 50 procent splněno … ( má sebereflexe na skutky)

V Novém Boru dokončila tuto práci dne 27.8.2017
Zlata Menzová